Jak Ty to robisz, że na zdjęciach masz tak piękne rozmyte tło? Dziś opowiem Wam, jak można uzyskać efekt rozmytego tła, bez używania lustrzanki i dobrych obiektywów. Będziemy operować zdjęciami z komórki i aplikacją do obróbki zdjęć. Zobaczycie, że w bardzo szybki i prosty sposób można uzyskać zadowalający efekt. Gotowi? :)
Za rozmyte tło na zdjęciu odpowiada odpowiednie operowanie głębią ostrości. I tutaj, przydałoby się wiedzieć, co to jest ta głębia ostrości. A nie jest to nic innego, najprościej tłumacząc, jak pole, w którym obiekt jest ostry, a reszta zdjęcia rozmyta. Czyli efekt rozmytego tła to wszystko to, co znajduje się poza głębią ostrości. Żeby uzyskać wspomniane „rozmyte tło” musicie mieć obiektyw z ustawieniami manualnymi, by móc ustawić jak najniższą wartość przysłony, np. f 1.8.
Za głębię ostrości odpowiadają trzy rzeczy:
– odległość od obiektu, im bliżej obiektu, tym mniejsza głębia ostrości.
– wartość przysłony (F), im mniejsza wartość przysłony, tym lepiej.
– długość ogniskowej obiektywu, im dłuższa ogniskowa, tym mniejsza głębia ostrości.
O tym wszystkim pisałam we wpisie: ODPOWIEDZI NA NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA NA TEMAT FOTOGRAFII
Zrobić zdjęcie z uwielbianym przez Was rozmytym tłem nie jest trudno, jeśli macie w domu lustrzankę lub bezlusterkowiec z manualnym obiektywem. A co jeśli nie dysponujecie takim sprzętem, a jedynie telefonem komórkowym?
Większość telefonów dostępnych na rynku oferuje już możliwość wybierania punktu ostrości lub tryb portretu, który inteligentnie rozmywa tło. Tylko z tym inteligentnie, to różnie bywa… piszę o tym, żebyście byli czujni i sprawdzali, czy Wasz telefon poradził sobie z rozmyciem tła, żeby nie wyszły jakieś niespodzianki, że zniknie Wam ucho albo jak w naszym przypadku, łyżeczka. 🙂
To zdjęcie zrobiłam telefonem w trybie portret i jak widać, mój IPhone nie poradził sobie ze szczegółami. Łyżeczka kolorystycznie była bardzo podobna do tła i telefon uznał, że częściowo też będzie rozmytym tłem. Wygląda to kiczowato… i od razu odbiorca dostaje sygnał, że zdjęcie było przerabiane i odbiera to całą naturalność i autentyczność. Powiem Wam szczerze, że ja nigdy nie korzystam z trybu „portret” na moim telefonie. Nie podoba mi się efekt, wolę zrobić całe zdjęcie ostre i potem lekko podrasować w programie do obróbki zdjęć lub po prostu zostawić z ostrym tłem.
A skoro już jesteśmy przy programach do obróbki zdjęć, to przyznam szczerze, że na telefonie używam tylko z 3 takich aplikacji. Lightroom i Snapseed do zdjęć, czasem VSCO. Dziś chciałabym pokazać Wam, jak przy pomocy aplikacji Snapseed możemy rozmyć tło i urozmaicić zdjęcie delikatną obróbką.
W ogóle, to polecam Wam tę aplikację z całego serca. Jeszcze nie raz pokażę Wam fajne triki i jak wielkie ma możliwości. Szczerze? Dla mnie to jedna z trzech najlepszych aplikacji do obróbki zdjęć na telefonie. Ale koniec gadania, działamy!
Dziś zajmiemy się jedną z wielu funkcji Snapseed’a — rozmycie. Jest to jedna z fajniejszych opcji tej aplikacji, pozwala nam rozmyć tło, wyeksponować jeden, wybrany fragment zdjęcia. Jestem pewna, że ten efekt przypadnie Wam do gustu, a jak poćwiczycie i nabierzecie wprawy, to zobaczycie jakie cuda można wyczarować na zwykłych zdjęciach.
Teraz z paska na dolę wybierz zakłądkę NARZĘDZIA, następnie ROZMYCIE.Masz teraz do wyboru dwie opcje: rozmycie liniowe lub rozmycie eliptyczne. Wybierz te, które chcesz użyć na swoim zdjęciu. Ja zazwyczaj korzystam z eliptycznego ponieważ łatwiej mi dopasować je do portretu. Jeśli chciałabym rozmyć tło na fotografii pejzażu, wybrałabym liniowe.
Ustaw niebieską kropkę na obiekcie który chcesz mieć ostry. Możesz zwiększyć lub zmniejszyć ostry obszar. Wystarczy, że przesuniesz dwoma palcami po ekranie. 🙂 Kiedy zaznaczysz obszar, następnie możesz wybrać natężenie rozmycia, przejście i natężenie winietowania.
- Natężenie rozmycia – przesuń palcem w prawo lub lewo, aby zwiększyć lub zmniejszyć natężenie efektu rozmycia.
- Przejście – przesuń palcem w prawo lub lewo, aby zwiększyć lub zmniejszyć odległość zanikania między obszarami ostrymi i rozmytymi.
- Natężenie winietowania – przesuń palcem w prawo, aby przyciemnić krawędzie zdjęcia i użyć winietowania wraz z rozmyciem.
Zatwierdź i zdjęcie gotowe! Tutaj możesz zobaczyć efekt przed i po:
Jak widzicie, nie trzeba być profesjonalnym fotorafem, by umieć przerabiać swoje zdjęcia. Razem jeszcze wiele się nauczymy, dlatego zostańcie z nami i wyczekujcie kolejnych wpisów! 🙂
Wrzucam Wam jeszcze kilka przykładów, zobaczcie i działajcie u siebie! 🙂
Zapraszamy na nasz Instagram, tam jesteśmy codziennie! 🙂