Menu
FOTO PORADY

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania na temat fotografii

Jaki aparat kupić? Jak obrabiać zdjęcia? A może chcesz dowiedzieć się,
jak fotografować naturę? Lub jakich obiektywów używać
do portretów? Na te i wiele innych pytań odpowiem WAM w dzisiejszym wpisie!

Cześć! Dziś postanowiłam, że spędzę wieczór z kubkiem gorącej czekolady i napiszę dla Was tekst,
który powinien pojawić się tutaj już bardzo dawno. Mianowicie chodzi o wszystkie pytania, które zadajecie mi w mailach, czy wiaodmościach prywatnych na temat fotografii.
Nie ma dnia, żebym nie dostała wiadmości „Cześć! Chcę kupić aparat, podpowiesz mi jaki model wybrać? albo „Hej, jaki obiektyw do portretów poleczasz?”.
Myślę, że taki wpis z odpowiedziami na te najczęściej zadawane pytania będzie dużym ułatwieniem.
I dla Was i dla mnie. Dla Was, bo wszytskie te informacje będziecie mogli znaleźć w jednym miejscu,
a dla mnie, bo będę mogła podesłać link osobom, które piszą do mnie, nie sprawdzając wcześniej,
czy przypadkiem na blogu nie ma już odpowiedzi. 😉

 

1. JAKI APARAT WYBRAĆ?
Nie da się polecić konkretnego modelu aparatu, nie znając potrzeb i budżetu osoby fotografującej.
Na ryku jest wiele atrakcyjnych modeli, które lubię i z czystym sumieniem mogę polecić.
Jednak żeby to zrobić, musiałabym wiedzieć, co chcecie fotografować i ile chcecie wydać.
Modeli/rodzai aparatów jest tak dużo, że tutaj, bez konkretnych wytycznych, nie jestem w stanie podać jednego, uniwersalnego modelu. Choć jakbym się bardzo uparła, to pewnie bym taki znalazła.
Jeśli macie konkretne pytania, znacie odpowiedź na powyższe pytania, to w dalszym ciągu odsyłam Was do pisania wiadomości e-mail, jeśli tylko będę umiała odpowiedzieć na Wasze pytania, to uczynię to z wielką przyjemnością. Zanim jednak zdecydujecie się do mnie napisać, przeczytajcie, proszę wpis sprzed roku, gdzie opisałam różne kategorie aparatów i obiektywów, znajdziecie tam też podpowiedzi, czym kierować się przy wyborze nowego aparatu i wskazówki, na co zwrócić szczególną uwagę: JAKI APARAT WYRAĆ?

 

2. JAKI OBIEKTYW DO PORTRETÓW?
Jeśli wybierzecie lustrzankę, to z pewnością będziecie wiedzieć, że jest to kopalnia bez dna. Kupowanie nowych obiektywów bardzo uzależnia. O obiektywach, jeśli chcecie, to też poczytacie w linku przytoczonym w punkcie 1. Jeśli dopiero zaczynacie przygodę z fotografią, to po przeczytaniu tego wpisu łatwiej będzie Wam zrozumieć to, co teraz napiszę. ; )
Wiadomo, że aparat — body jest ważne, ale nie najważniejsze. Ja wychodzę z założenia, że lepiej kupić tańsze body, a więcej zainwestować w optykę, czyli obiektywy. I tutaj znowu trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, tak jak przy wyborze aparatu, co będziecie fotografować? I według tego wybierać odpowiednie obiektywy. Jeśli mowa o fotografowaniu ludzi, a konkretniej o portrety, to polecam standardowo 50-tkę lub 85-tkę. Obiektywy stałoognisokowe zdecydowanie lepiej sprawdzą się do portretów, niż zmiennoogniskowe, czyli zoomy, ponieważ jakość tych obiektywów jest zdecydowanie dużo, dużo lepsza.
Zrobicie nimi nie tylko portrety, a wiele innych, pięknych zdjęć. Uważam, że taki obiektyw każdy fotograf powinien mieć w swojej kolekcji, bo to taki klasyk. Podobnie, jak w przypadku aparatu, nie da się polecić konkretnego obiektywu, bo dużo zależy od preferencji fotografa. Ja np. uwielbiam robić portrety 35-tką, ale tylko na pełnej klatce. 😉

3. JAK FOTOGRAFOWAĆ DZIECI?
Tutaj znowu odeślę Was do wpisu, gdzie opisałam bardzo szczegółowo, na co zwrócić szczególną uwagę przy fotografowaniu dzieci. Jak i kiedy je fotografować, by zdjęcia były naturalne?
Trzeba wykazać się sprytem i cierpliwością przede wszystkim. 😉
We wpisie znajdziecie wskazówki czego unikać, a co pomoże Wam w zrobieniu dobrego kadru.
Jest też o kompozycji i złotych zasadach. Miłej lektury! 😉

 

4. W JAKIM PROGRAMIE OBRABIASZ ZDJĘCIA?
Nie wiem, jak to się stało, że jeszcze nigdy nie napisałam oddzielnego wpisu na temat obróbki zdjęć. Muszę to w wolnej chwili nadrobić. Może jakieś poradniki z prostymi trikami? 😉
Programów do obróbki jest sporo. Tych płatnych, jak i darmowych. Na co dzień posługuje się Photoshopem, ale jeśli jesteście amatorami, to odradzam, bo jest wiele darmowych programów, które świetnie sobie poradzą z podstawową obróbką. I tutaj polecam PhotoScape’a. Wersja demo ma duże możliwości, a jeśli chcecie pełną wersję, to też nie kosztuje miliona monet i nie zrujnuje Waszego domowego budżetu. 😉 Przyznam szczerze, że sama wykupiłam pełną wersję i czasem, kiedy na szybko dodaję zdjęcie, to korzystam z gotowych filtrów. Pomijając już fakt, że najlepiej od razu robić dobre zdjęcia, żeby nie trzeba było już przy nich pracować. 😉

 


5. JAK UZYSKAĆ ROZMAZANE TŁO?
To kolejne bardzo popularne pytanie, kiedy wstawiam zdjęcia na naszego fanpage’a lub bloga.
Za rozmyte tło na zdjęciu odpowiada odpowiednie operowanie głębią ostrości. I tutaj, przydałoby się wiedzieć, co to jest ta głębia ostrości. A nie jest to nic innego, najprościej tłumacząc, jak pole, w którym obiekt jest ostry, a reszta zdjęcia rozmyta. Czyli efekt rozmytego tła to wszystko to, co znajduje się poza głębią ostrości. Żeby uzyskać wspomniane „rozmyte tło” musicie mieć obiektyw z ustawieniami manualnymi, by móc ustawić jak najniższa wartość przysłony, np. 1.8.

Za głębię ostrości odpowiadają trzy rzeczy:

odległość od obiektu, im bliżej obiektu, tym mniejsza głębia ostrości.
wartość przysłony (F), im mniejsza wartość przysłony, tym lepiej.
długość ogniskowej obiektywu, im dłuższa ogniskowa, tym mniejsza głębia ostrości.

 

6. JAKIE KSIĄŻKI O FOTOGRAFII POLECASZ?
Książek, albumów o fotografii jest tysiące. Mam wiele w swojej kolekcji, ale przyznam szczerze, że więcej albumów, niż takich typowych poradników. Jedyny poradnik, który przeczytałam od dechy do dechy i to całkiem niedawno, to „Fotografia kulinarna. Od zdjęcia do arcydzieła” Nicole S. Young. Polecam, jeśli akurat interesujecie się fotografią kulinarną.
Jeśli szukacie inspiracji, to polecam książkę Allesandra Cave „Fotografia z duszą. 44 ćwieczenia zagłębiające życie, piękno i autoekspresję” lub „60 pomysłów na lepsze zdjęcia’ David’a duChemin’a.

 

7. JAK UNIKNĄĆ CZEROWNYCH OCZU NA ZDJĘCIACH? 
Czerwone oczy to problem, który pojawia się przy fotografowaniu z lampą błyskową. W większości aparatów cyfrowych można też znaleźć funkcję „redukcja czerwonych oczu” – warto sprawdzić! 😉 Najprostsza rada to, fotografowanie bez lampy. 😉 Są jednak takie sytuacje, że bez lampy ani rusz!
Jeśli używamy zewnętrznej lampy, to problem z czerwonymi oczami zniknie w momencie, kiedy odbijemy światło nie od oczu modela, a od innej powierzchni, np. sufitu, czy ściany.
A jeśli korzystamy z lampy wbudowanej, to postarajmy się wykorzystać wszystkie źródła światła zewnętrznego. Mogą to być zapalone świeczki, odsłonięte okno, lampka, a nawet latarka z telefonu. W ostateczności, jeśli mamy taką możliwość, to możemy poprosić modela, by nie patrzył bezpośrednio w aparat. 😉

 

8. CZY SKOŃCZYŁAŚ JAKIŚ KURS FOTO? I JAKIE POLECASZ?
Tak, skończyłam. Jednak z perspektywy czasu żałuję tej decyzji, to była strata czasu, jeśli chodzi o wiedzę. Nie nauczyłam się zbyt wiele. W związku z tym nie mogę też polecić żadnych kursów, bo poza tym jednym kilka lat temu, to nie byłam na żadnym innym. Wychodzę z założenia, że najlepiej uczyć się metodą prób i błędów. Pewnie są jakieś szkoły i kursy, z których można skorzystać, ale ja nie jestem na czasie. 😉 Jeśli miałabym coś polecić, to zamiast takich kursów w prywatnych szkołach polecałabym lekcje lub praktyki/asystę u dobrego fotografa.

9. JAKI WYBRAĆ STATYW?
Tutaj nie warto oszczędzać. Pamiętajcie, że nie warto ryzykować swoim sprzętem.
Pamiętam, jak kiedyś kumpel na wspólnym plenerze na Roztoczu postawił swój podobno, super lekki statyw z aparatem za 20 K nad wodą i wszystko wpadło do wody… nie wiadomo kiedy, to trwało sekundę. Wyobraźcie sobie, nasze miny… wszystkich osób, które to widziały, a nie mogły podbiec i pomóc, bo już było za późno… wszyscy zamrali. Kolega szybko przestał się śmiać,
że chodzę jak tragarz, dźwigając spory statyw na plecach. A żeby historia nie była taka smutna,
to byliśmy dobrymi ziomkami i całą grupą zrzuciliśmy się na nowe body dla kolegi.
Co prawda nie takie za 20 tysięcy, ale skromniejszy na otarcie łez.

 

Pamiętajcie, że montować będziecie na statywach swoje ciężkie i często drogie aparaty. Zainwestujcie zatem w porządny statyw! Ja polecam statywy Manfortto.

 

10. TO JEST MIEJSCE NA TWOJE PYTANIE! 😉

Wydaje mi się, że to są te najczęściej zadawane przez Was pytanie, jeśli chcecie jeszcze o coś zapytać, pytajcie. Planuję też zrobić przewodnik krok po kroku, jak nagrywać filmy,
więc jeśli macie pytania dotyczące wideo, to też śmiało możecie je zadawać.
Maila znajdziecie w zakładce KONTAKT, możecie też napisać na Facebooku. 😉

 

PROSTY TRIK, KTÓRY SPRAWI, ŻE ZROBISZ PIĘKNE ZDJĘCIA, czyli jak zrobić bokeh w ulubionym kształcie! 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x