Kolejny wpis z cyklu „Poradnik mamy fotografki”. Jestem pewna, że większość z Was robi na co dzień zdjęcia telefonem. A to dlatego, że zawsze ma go przy sobie. I nikogo to już nie powinno dziwić. Często nie rozstajemy się z telefonami na krok.
Nie neguję fotografowania smartfonem, bo sama to robię. Większość spontanicznych ujęć, które pokazuję na naszym fanpage’u, czy Instagramie zrobiona jest właśnie telefonem. Aparaty wbudowane w nasze smartfony potrafią mieć świetną jakość i wykonanie dobrych zdjęć, jest naprawdę możliwa. Nie zastąpi to oczywiście zdjęć wykonanych lustrzankami, ale człowiek w swoich codziennych sprawach, nie myśli o uwiecznianiu każdej chwili dobrej jakości lustrzanką. Chce mieć pamiątkę i to się dla niego liczy najbardziej. Nie od dziś powtarzam, że takie podejście jest słuszne. Miej aparat, nawet ten w telefonie, zawsze przy sobie, fotografuj dużo, obserwuj i poznawaj świat widziany obiektywem. Raz na pół roku zainwestuj w dobrego fotografa. :)
A przy fotografowaniu telefonem pamiętaj o ogólnych zasadach panujących w fotografii.
One są niezmienne od lat. 🙂
Dziś zdradzę Wam, co jest najważniejsze przy fotografowaniu urządzeniem mobilnym. Większość rad jest taka sama jak przy fotografowaniu lustrzanką. Jest jednak kilka małych trików, które mogą Ci się przydać.
ŚWIATŁO
Telefonem najlepiej fotografować, gdy jest jasno. W niektórych modelach występuje opcja zmiany ISO, bo to właśnie ono odpowiada za szumy, które pojawiają się na naszych zdjęciach. Jeśli masz taką opcję i warunki na to pozwalają pamiętaj, żeby zawsze korzystać z najniższej wartości, np. ISO 100 czy 200.
ISO wyraża czułość na światło filmu lub matrycy w naszym aparacie. Im niższa czułość, tym mniej szumów
Jeśli warunki oświetleniowe nie są zbyt korzystne, możesz zbliżyć się do okna. Ustaw dziecko, koleżankę, czy inną pozującą osobę przy oknie. Jeśli to możliwe możesz oświetlić fotografowaną osobę. Czasami po prostu nie możesz czekać na lepsze warunki (słoneczny dzień) albo chcesz zrobić zdjęcie w ciemnym pomieszczeniu. Możesz poprosić znajomego, by doświetlił Ci fotografowany obiekt latarką (a na pewno ją ma w swoim smartfonie, jeśli nie ma to równie dobrze może to zrobić rozjaśnionym ekranem).
Należy też pamiętać o odwrotnej sytuacji, kiedy to mamy tego światła za dużo. Najlepiej odpuścić fotografowanie w samo południe, a jeśli się nie da to zabrać modelkę w cień. ;) Wtedy unikniesz przepalonych twarzy lub cieni.
Światło zawsze będzie dla mnie na pierwszym miejscu. Czy to w fotografii lustrzanką, czy zwykłym telefonem.
To ono maluje nam obrazy. :)
KOMPOZYCJA
Nic tak nie robi zdjęcie, jak kompozycja. I tu nie ważne, czy jesteś zawodowym fotografem, czy amatorem — podstawy kompozycji powinieneś znać! Nawet jeśli fotografujesz tylko telefonem.
Złota zasada trójpodziału – musisz ją znać. Nie martw się, to tylko brzmi tak strasznie. Tak naprawdę to nic innego, jak podzielenie fotografii na trzy równe części w pionie i trzy w poziomie. Miejsca przecinania tych linii to tak zwane mocne punkty.
W mocnych punktach powinny znaleźć się mocne obiekty, czyli np. główka dziecka lub cała sylwetka dziecka, jeśli jest to zdjęcie w plenerze i chcesz pokazać otoczenie. W przypadku fotografii portretowej w punkcie tym powinno pojawić się oko dziecka. W większości aparatów cyfrowych jest możliwość włączenia siatki, która obrazuje zasadę trójpodziału. Myślę, że może być przydatna w poszukiwaniu mocnych punktów, szczególnie na początku nauki kompozycji.
Więcej o kompozycji znajdziesz w tym wpisie: JAK FOTOGRAFOWAĆ?
NIE RÓB ZDJĘĆ Z POZYCJI LODA
Tak w żartobliwy sposób określa się zdjęcia zrobione z góry. Mamy tu na myśli zdjęcia ludzi.
Dotyczy to głównie fotografii portretowej. Fotografowana osoba będzie zniekształcona,
będzie miała wielką głowę i pomarszczone czoło. Dlatego pamiętaj, zawsze fotografuj z takiego poziomu, na jakim znajduje się model/modelka.
ZADBAJ O TO, CO JEST DO OKOŁA
To kolejny bardzo ważny punkt. Zazwyczaj skupiamy się tak mocno na motywie głównym, iż zapominamy o tym, co jest dookoła. Najlepszym tłem jest tło jednolite, ale nie zawsze. Wazne, żeby było przejrzyście i tło nie odwracało uwagi od fotografowanego obiektu. Czyli jeśli robimy zdjęcie pięknie wyrośniętego chleba, to popatrzymy czy w tle nie leżą brudne naczynia, czy sterta prania. Na pewno wiecie, o co mi chodzi. Dbajcie i rozpieszczajcie swój fotografowany obiekt. :)
CZYSTY OBIEKTYW
Niby banalnie proste, ale często o tym zapominamy i zastanawiamy się, dlaczego nasze zdjęcia są nieostre. Otóż kochani, przed robieniem zdjęć, zawsze przetrzyjcie swój obiektyw! :) Nawet jeśli używacie foli ochronnej, czy szkła hybrydowego, to akurat aparat nie jest zabezpieczony. Zawsze, ale to zawsze trzeba pamiętać o pielęgnacji tego jednego obszaru w naszym telefonie.
CYFROWY ZOOM TO ZŁO
Nie używaj cyfrowego zooma. Nigdy.
Wiem, że kupując telefon wiele osób czyta zapewnienia producenta o świetnym 10x zoomie. To nic dobrego!
Najmniej przydatna funkcja w naszym aparacie.
Jeśli nie możecie podejść do fotografowanego obiektu, to lepiej zróbcie zdjęcie z miejsca, w którym jesteście i wykadrujcie je w programie graficznym. Zdjęcie na pewno będzie lepszej jakości niż to zrobione zoomem. A to dlatego, że zoom to nic innego jak przybliżenie, a przybliżenie pozbawione jest zupełnie szczegółów, których ze względu optyki telefon po prostu nie wyłapie.
STABILIZACJA
Żeby zdjęcia wyszły ostre, nie możesz ruszać ręką. :) Telefon potrzebuje stabilizacji. Jeśli robisz zdjęcia w słabych warunkach lub chcesz mieć zajęcia ostre jak żyleta, to możesz użyć statywu. Na Allegro znajdziesz cały wachlarz propozycji statywów do telefonu.
RÓB ZDJĘCIA. JAK NAJWIĘCEJ ZDJĘĆ!
Rób kilka ujęć. Wybieraj najlepsze. I nie mówię tutaj, by robić sto zdjęć jednego ujęcia, ale zrób 6 i wybierz to najlepsze. Często tak robię i to się sprawdza. Poza tym, dzięki temu, że będziesz robił/a dużo zdjęć szybciej wyrobisz sobie swój własny styl. Pamiętaj też o kasowaniu tych gorszych ujęć, zyskasz pamięć na kolejne zdjęcia w swoim telefonie.
POZNAJ SWÓJ TELEFON.
Poznaj się ze swoim sprzętem! Usiądź wygodnie, poczytaj, pobaw się ustawieniami, kombinuj.
Zrób zdjęcia w różnych trybach, sprawdź, co najbardziej Ci się podoba i jakie ustawienia są dla Ciebie najwygodniejsze. O ile to możliwe poznaj zasady fotografii manualnej. W większości telefonów można ustawić ISO, balans bieli czy punkt ostrości. Zadbaj też o to, by ustawić dobrą rozdzielczość zdjęć. Jeśli się poznacie, to fotografowanie na pewno będzie przyjemniejsze. 🙂
MOŻESZ POZOWLIĆ SOBIE NA OBRÓBKĘ, to naprawdę nie jest nic złego.
Nie mówię tu o powiększaniu ust, czy wirtualnym mejkapie. 😉 Ale zdjęcia można poprawiać! Nie ma w tym nic złego.
Czasem nawet trzeba, szczególnie te z telefonu. Można poprawić kontrast, rozjaśnić, czy nałożyć ulubiony filtr.
Aplikacji do obróbki zdjęć na telefonie jest sporo. Macie swoje ulubione?